Mistrz Sam F.S. Chin

Mistrz Sam F.S. Chin (曾帆祥 – Chin Fan Siong)

 

TUC_Oct_2014 (1)_1Biografia

urodzony: 1 sierpnia 1954 r.

Mistrz Sam F.S. Chin jest współtwórcą sztuki i obecnym Strażnikiem Systemu. Jest założycielem i Prezydentem Organizacji I Liq Chuan Rodziny Chin (Chin Family I Liq Chuan Association). Jest także twórcą Systemu Stopni I Liq Chuan (I Liq Chuan Grading System).

Mistrz Sam Chin od dziecka uczył się sztuk walki od swojego ojca Chin Liq Keong – twórcy systemu. W latach 80-tych, wygrał wiele turniejów a także ogólnopaństwowe mistrzostwa wagi ciężkiej kickboksingu w Selangor (Malezja) 1978 r. Przez amerykańską Federację Wushu Kung-Fu został umieszczony w Alei Sławy Mistrzów (Hall of Fame Outstanding Masters).

W sierpniu 2009, został przez swojego ojca Chin Liq Keong, twórcę I Liq Chuan, mianowany na oficjalnego Strażnika Systemu (Gate Keeper / Lineage Holder).

Mistrz Sam F.S. Chin kontynuuje nauczanie prowadząc warsztaty na całym świecie. Mieszka z żoną i czwórką dzieci w Pleasant Valley New York.

Początki I Liq Chuan za granicą

chuang_yen_groupW 1991 r, wraz z rodziną Mistrz Chin wyemigrował z Malezji do Californi. Rok później, jeden z jego przyjaciół i braci w I Liq Chuan – Ven. Ji Ru (继如法师) poradził mu aby wstąpił do klasztoru Chuang Yen w Carmel New York. Wkrótce przeprowadził się do Nowego Jorku. W klasztorze poznał człowieka o nazwisku Ruey Teng Chen pochodzącego z Tajwanu, który był wielkim znawcą filozofii Buddyzmu Chan (Zen). Często spędzali razem czas dyskutując o tym jak zasady i koncepcja I Liq Chuan są podobne do filozofii Zen (Chan). Z czasem Ruey skomponował poemat I Liq Chuan.

Niedługo po tym jak Mistrz Chin rozpoczął swoją pracę w klasztorze, został poproszony o prowadzenie zajęć sztuk walki dla English Program. Początkowo myślał o nauczaniu oficjalnej formy 24 Tai Chi Chuan ale okazało się, że ktoś inny już jej naucza. Zachęcony przez Ruey, zdecydował się nauczać rodzinną sztukę – I Liq Chuan. Sądził, że I Liq Chuan będzie narzędziem do lepszego zrozumienia zasad Zen.

Źródła inspiracji Mistrza Chin i rozwój koncepcji I Liq Chuan

Podczas 10 lat pracy i nauczania w klasztorze Chuang Yen, głęboki wpływ na Mistrza Sam Chin mieli Ven. Ji Ru, Ven. Shen-Ming, Ven. Achan Tong i Ruey Teng Chen.

Wielki przełom nastąpił, podczas gdy Mistrz Chin uczestniczył w obozie medytacji dynamicznej prowadzonym przez tajlandzkiego mnicha Ven. Achan Tong. Głównym tematem była świadomość i uważność. Mistrz rozwinął umiejętność obserwacji zmienności umysłu i ciała. Zdał sobie sprawę z prostoty źródeł stworzenia.

ZEN
Chan (Zen)

Korzystając z tego wnikliwego wglądu, wprowadził filozofię Zen do swojej rodzinnej sztuki. Sprecyzował jednolite zasady, dokładniej wyjaśniając podstawowe zasady mechaniki ciała, doświadczenia sensoryczne i ich związek ze świadomością.

I Liq Chuan, nauczany dzisiaj na świecie przez Mistrza Sam F.S. Chin i jego certyfikowanych instruktorów, jest oparty na ideach:

  • 6 Punktów Fizycznych
  • 3 Kategorii Mentalnych
    • Obecny
    • Bezkształtny
    • Neutralny
  • Odczuciu „takości”

Reforma struktury i systemu stopni I Liq Chuan

Aby propagować sztukę, Mistrz Sam Chin potrzebował bardziej sformalizowanego systemu. Namawiano go, aby napisał podręcznik.

W miarę rozwoju koncepcji i filozofii I Liq Chuan, Mistrz Chin nie mógł już uczyć sztuki w taki sam sposób jak w Malezji. Studenci w Malezji uczą się tylko tego co im brakuje w poszczególnych ruchach. W dużej mierze, nauka jest spersonalizowana i studenci z o różnych zdolnościach, nabywają umiejętności w różnych, czasami niekompletnych obszarach sztuki. W takim przypadku, studentowi trudno jest zrozumieć korzenie sztuki i doświadczyć głębię tego co I Liq Chuan ma do zaoferowania.

Mistrz Sam Chin zdał sobie sprawę, że aby w pełni przekazać sztukę swoim studentom, muszą oni nie tylko wiedzieć jak ją wyrazić w akcji. Muszą też doświadczyć całą sztukę i wszystkie jej aspekty a także w pełni zrozumieć jej istotę.

Z tego powodu, stworzył System Stopni i w jasny sposób wyłożył cały materiał zawierający zasady i koncepcje, aby dać studentom wskazówki do nauczania na każdym poziomie. W ten sposób uczynił sztukę przejrzystą dla wszystkich. W celu utrzymania czystości sztuki, powołał też do życia Chin Family I Liq Chuan Association (Organizację I Liq Chuan Rodziny Chin). Ta organizacja jest odpowiedzialna za nadzorowanie Programu Treningowego  i Systemu Stopni.

Publikacja książki „Martial Art of Awareness”

Book-CoverKsiążka pierwotnie napisana jako skrypt, była pomyślana jako przewodnik dla studentów aby lepiej rozumieli sztukę. Jednak z powodu tego, że Mistrz dążył do spisania rodzinnej sztuki, skorzystał z możliwości jej rozszerzenia do formy książki (I Liq Chuan – Martial Art of Awareness). Książka została wydana w 2003 r. po prawie 10 latach pracy. Po latach, Mistrz Sam Chin wydał też System Guide (Poradnik Systemu), System Guide 2nd Edition (Poradnik Systemu, wydanie 2) oraz System Guide 3rd Edition (Poradnik Systemu, wydanie 3), przeznaczone aby poprowadzić studentów przez ich praktykę.

System I Liq Chuan stworzony przez Mistrza Sam Chin, był na przestrzeni lat testowany i doskonalony na całym  świecie dzięki współpracy studentów. Wykorzystując szczegółowy i przejrzysty System Stopni, Chin Family I Liq Chuan Association certyfikowało wielu elitarnych instruktorów. Od czasu pierwszej grupy I Liq Chuan w klasztorze Chuang Yen, z zaledwie 10 studentami w 1993 r., sztuka rozrosła się obecnie na cały świat z tysiącami praktyków przy udziale i pod przywództwem Mistrza Sam Chin i dzięki poświęceniu jego studentów, certyfikowanych instruktorów i uczniów.

Pierwsza linia sukcesji – Strażnik Sztuki I Liq Chuan

Wielki Mistrz Chin Liq Keong, podczas celebracji swoich 80-tych urodzin w 29 sierpnia 2009 r. wręczył Mistrzowi Sam F.S. Chin certyfikat oficjalnie ogłaszający go następcą i Właścicielem Pierwszej Linii Przywództwa. W ceremonii uczestniczyło wielu studentów z całego świata, pierwszy Prezydent I Liq Chuan Association Malezji, aktualny Prezydent ILCA a także rodzina i przyjaciele z wielu związków sztuk walki.

11065452_10103748438999999_352883460_o_0

na górze: grupowa fotografia ceremonii przekazania (Gatekeeper Ceremony). na dole, po lewej: certyfikat sukcesji, w środku: artykuł w gazecie, opisujący 80-te urodziny Wielkiego Mistrza Chin Lik Keong i ogłoszenie posiadacza 1-szej Linii Przekazu. po prawej: Mistrz Sam F.S. Chin przyjmuje certyfikat potwierdzający przekazanie roli strażnika; z Mr.Wong Presidentem ILC Association Malezji.

Nieautoryzowane tłumaczenie biografii Mistrza
oryginał znajduje się na stronie iliqchuan.com